fbpx

Odstránenie pigmentových škvŕn

Laserové odstránenie pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny sú prejavom nadmernej tvorby kožného pigmentu – melanínu. Aj keď väčšinou neohrozujú zdravie pacienta, často predstavujú vážny estetický problém. Príčina vzniku pigmentových škvŕn, ako aj ich prejavy môžu byť rôznorodé. Niektoré z nich môžu byť podmienené dedičnými faktormi, iné vznikajú v dôsledku hormonálnych vplyvov. Spôsobuje ich napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, iné zas môžu byť prejavom rôznych ochorení  štítnej žľazy, pečene, neurofibromatózy a podobne. Vzniknúť môžu aj v dôsledku nadmerného opaľovania či používania niektorých kozmetických prípravkov. Podmienené bývajú aj vekom – pigmentové škvrny sa často označujú aj ako starecké škvrny. Intenzitu pigmentových škvŕn často výrazne zhoršuje vplyv UV žiarenia.

flaky

Pigmentové škvrny rozdeľujeme

Pigmentové škvrny môžeme rozdeliť aj podľa lokalizácie či farby. Lokalizované škvrny sa prejavujú ako pehy, kávové škvrny, pečeňové a starecké škvrny a pod. Plošné škvrny môžu byť napríklad melasma – hnedé škvrny na tvári, pozápalové hyper-pigmentácie. Farby škvŕn sa môžu pohybovať v celej farebnej škále od bielej, cez kávovú, hnedú, tmavohnedú až po čiernu.

Minulosť

V minulosti boli pigmentové škvrny pre ich majiteľov doživotným sprievodcom. V súčasnosti však laserová medicína ponúka efektívne, bezpečné a bezbolestné možnosti odstránenia pigmentových škvŕn. Ošetreniu vždy predchádza kožné vyšetrenie, kde sa vyšetrí a zhodnotí každá pigmentová škvrna a potvrdí sa jej nezhubnosť. Potom sa po dohode s pacientom určí čo najvhodnejší spôsob odstránia s ohľadom na individuálny prístup a potreby pacienta. Na keratotické pigmentácie používame metódu laserového resurfacingu pomocou mikrofrakcionovaného CO2 laseru.

Ošetrenie je vhodné

Ošetrenie je mimoriadne vhodné na tvár, krk, dekolt, ale aj na chrbty rúk. Pri mikrofrakcionovanom CO2 laseri sa vytvoria v mieste ošetrenia drobné chrastičky, ktoré sa behom nasledujúcich 7 dní postupne odlúpia. Ošetrenie je mierne bolestivé s pocitom jemného pálenia.  Na dosiahnutie optimálneho efektu ošetrenia je potrebných 3 – 5 ošetrení s odstupom 4 týždňov.

Výsledok ošetrenia je dlhodobý pri dodržaní zásad bezpečného opaľovania. Používať by ste mali ochranné krémy s fotoprotekciou 50+.

Rezervovať

    Preventívne prehliadky – prosíme, objednať sa len elektronicky. Volať len akútne prípady: 0905 638 688. Ďakujeme.