fbpx

Suchá pošva

Suchá pošva: Prekážka pri milovaní?

Pocit  sucha v pošve je problémom, ktorý trápi mnohé ženy (ako aj ich  partnerov). Nejde len o nepríjemný pocit, neraz môže nedostatočné  zvlhčenie pošvy viesť k ďalším ťažkostiam ako krvácanie po sexe, bolesti  alebo celkové odmietanie sexu zo strany ženy.

Suchá  pošva je teda často veľkou prekážkou v kvalitnom milostnom živote. Aké  sú možné príčiny tohto problému a čo sa s tým dá robiť?

Každá  žena zrejme počas svojho života zažila nejaký intímny problém. Nie vždy  sa o tom ľahko hovorí a nie vždy vieme, ako si rýchlo poradiť. Jednou z  tabuizovaných tém, o ktorej sa veľa nerozpráva, je problém suchej  vagíny alebo suchej pošvy. O čo presne ide?

Ochorenie  suchej vagíny alebo suchej pošvovej sliznice môže napríklad vzniknúť  dôsledkom hormonálnych zmien po pôrode či pri menopauze. Tento problém  sa však môže týkať aj mladších žien. Suchosť sliznice vzniká pri  nedostatočnej tvorbe pošvového sekrétu žľazami, ktoré sa nachádzajú pri  pošvovom vchode. Pri sexuálnom vzrušení je bežné, že sa sekrétu vytvára  viac. Naopak, pri nedostatočnej tvorbe pošvového sekrétu dochádza k  bolestivému sexuálnemu styku a zároveň môžu vzniknúť malé ranky na  sliznici pošvy.

Suchá pošva
Suchá pošva

Takéto ranky následne napomáhajú k prenosu pohlavných  chorôb a šíreniu infekcií.

Pri  dlhotrvajúcom probléme sa často stáva, že žena pre bolesť radšej  sexuálny styk odmieta. Suchá pošva vzniká aj z dôvodu hormonálneho stavu  počas dojčenia, kedy žena nemenštruuje a je prirodzene chránená pred  ďalším možným otehotnením. Ženy po menopauze tiež často pociťujú suchosť  a pálenie pošvy, najmä pokiaľ ešte sexuálne žijú. Lubrikácia u nich  trvá dlhšie, alebo je nedostatočná, pretože už nemajú toľko estrogénu.

Mylná zámena

Príznaky  tejto choroby sa často nesprávne pripisujú iným ochoreniam práve preto,  že táto téma je tabuizovaná a nehovorí sa o nej dostatočne. Medzi  príznaky ochorenia suchej vagíny patria bolestivý sex a mierne krvácanie  po styku, pálenie, svrbenie, bolestivosť,  nutkanie na močenie a klimaktérium. Klimaktérium, teda menopauza môže  byť sprevádzaná i častou zmenou nálad, návalmi tepla, búšením srdca a  nočným potením. Pokiaľ si žena príznaky spája s ochorením vaginálnej  infekcie a sama si nasadí lieky na kvasinkovú alebo bakteriálnu  infekciu, môžu tieto lieky vyvolať na suchej sliznici podráždenie.

Preto  sa nebojte obrátiť na odborníka a navštíviť gynekológa , ktorý situáciu  správne vyhodnotí a podľa toho určí potrebný liečebný postup. Ženám  pomáhame tento problém liečiť najmodernejšou metódou, bezbolestne a bez  skalpela – vaginálnym laserom MonaLisa Touch, s patentovanou  technológiou.„Výsledky sú vynikajúce, bez ohľadu na vek ženy,“  MUDr.Peter Petrykowski.

VÝHODY OŠETRENIA MONALISA TOUC

  • MonaLisa Touch – prvé ošetrenie vaginálnej sliznice laserovou technológiou
  • Jemné a šetrné ošetrenie, bez rizika poškodenia vaginálnej sliznice
  • Komfortné ambulantné ošetrenie s rýchlou rekonvalescenciou, bez potreby hospitalizácie

Optimálne je absolvovať 3 ošetrenia v intervale raz za 6 -7 týždňov, udržiavacie ošetrenie raz za rok, resp. individuálne.

Rezervácia

    Preventívne prehliadky – prosíme, objednať sa len elektronicky. Volať len akútne prípady: 0905 638 688. Ďakujeme.