Profesia lekára a obzvlášť gynekológa nie je jednoduchá. Prečo sa vydal pán Petrykowski touto cestou a ako vníma svoje povolanie? Teraz máte príležitosť spoznať ho viac.
Aký je pán doktor Petrykowski v súkromí?
Koľko rokov ste už gynekológom a aké boli vaše začiatky?
Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, som robil ako sekundárny lekár asi 2 roky na jednej z hlavných gynekologicko- pôrodníckych kliník vo Varšave. Následné dva roky som pôsobil v NsP Považská Bystrica a potom približne 22 rokov na gynekologicko- pôrodníckom oddelení NsP v Ilave.
Študovali ste na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, prečo ste sa rozhodli venovať práve tejto oblasti a kedy ste boli presvedčený, že sa budete venovať gynekológii?
Najskôr, približne tak rok, som robil na patologicko- anatomickom ústave vo Varšave a až potom som prestúpil na gynekologicko- pôrodnícku kliniku.
Ste lekár, ktorý pracuje so ženami a budúcimi mamičkami, dokážete sa od tejto práce odosobniť?
Nie. V tejto práci sa nedá odosobniť a niekedy, bohužiaľ, prežívam s pacientkami všetky úspechy aj neúspechy a verte, že to vám zoberie veľa energie a života. Možno práve preto sú niektorí lekári tak znudení. Naozaj to vyčerpáva.
Ako gynekológ, aký máte vzťah k deťom a samotným mamičkám?
Musíte s tými ľuďmi súcitiť, prežívať to s nimi, aj keď vás to stojí veľa síl, unavuje aj vyčerpáva. Snažím sa každému pomôcť ako len viem, inak nebudete úspešní.
Ak vnímate vaše povolanie ako poslanie, ako vyzerá život gynekológa mimo pracovnú dobu? Vnímate viac a lepšie problémy žien, napríklad vo vašom okolí?
Do určitej miery je to aj poslanie, do určitej miery zase musíte platiť účty, kupovať prístroje, prevádzkovať ambulanciu. Trápi nás milión problémov od poisťovne, ktoré nám neplatia primerane za naše výkony alebo dokonca za prácu, ktorú ste odviedli nezaplatia nič. A vždy sa musíte rozhodnúť správne v diagnózach. Chyby sa u nás neodpúšťajú. Všetko musíte nechať tak a sústrediť sa na prácu.
Preferujete skôr profesionálny odstup alebo osobnejšie poradenstvo? Máte niekedy pocit, že ste pre ženy aj „psychológ“ a nie len gynekológ?
Gynekológ je zvláštny človek. Je to niečo medzi psychológom, gynekológom a kňazom. Snažím sa skôr o osobný prístup, aj keď je to celkom veľká psychická záťaž.
Občas sa stáva, že pacientky nepovedia úplne všetko a niekedy sú to aj podstatné informácie. Ako s tým bojujete a ako sa vám darí presvedčiť ich, aby sa nebáli komunikovať otvorene a úprimne?
S týmto je to celkom ťažké. Niekedy je nutné dávať podpisovať zdravotnú dokumentáciu, kde pacientka potvrdí, že o všetkom informovala svojho lekára. Treba sa pýtať, skúmať a musíte im ukázať, že v tomto momente je daná pacientka pre vás najdôležitejšia, že ju počúvate a zaujíma vás to, čo vám chce povedať.
Ako sa zvyknete po práci odreagovať? Čo vám robí najväčšiu radosť?
Po práci mám rád ticho a prírodu. Potrebujem sa upokojiť a urovnať si myšlienky. Rád pracujem v záhrade, stretávam sa s ľuďmi mimo lekárskych kruhov. Takto prejdem na iné myšlienky, odreagujem sa a preveziem sa na motorke.
Čo prezradil o svojej profesii?
Špecializujete sa v odbore gynekológia a pôrodníctvo a máte niekoľkoročnú prax. Ako vnímate pokroky v technológiách a spôsoboch ošetrovania v súčasnosti?
Každý rok prináša nové poznatky a postupy a niekedy aj dosť prevratné. Aj napriek tomu je pôrodníctvo ešte stále najrizikovejším odborom. Pribúda vyšetrovacích metód a prístrojov, ale niekedy mám dojem, že sa dehonestuje pacient a jeho pocity.
Čo považujete za najťažšie na vašej špecializácii?
Najťažšia je nepredvídateľnosť, čo sa môže stať alebo skomplikovať, a to aj napriek vašej snahe.
Ako vnímate trend zakladania rodín vo vyššom veku a aké riziká vnímate vy, ako lekár, pri prvorodičkách vo vyššom veku?
V podstate je to stále na pacientke. Nie som ani Boh ani sudca. Rešpektujem rozhodnutie o rodine v každom veku. Ja len vysvetlím riziká, ktoré s tým súvisia, ale nikdy nekritizujem alebo nemoralizujem. Urobím to možno len vtedy, keď je vážne ohrozené zdravie, prípadne život pacientky. Kedysi som si myslel, že je lepšie založiť rodinu práve vo vyššom veku, no teraz si myslím, že optimálny vek je do 30 rokov.
Čo máte na svojej práci najradšej?
No samozrejme, úspech! Keď sa mi podarí operácia, alebo po niekoľkých rokoch neúspechu moja pacientka otehotnie a privedieme to do šťastného konca. Vtedy som na seba hrdý, no niekedy, aj napriek enormnému úsiliu nemáme úspech. Vtedy je to naopak veľmi depresívne.
Ako vnímate ženy na Slovensku? Starajú sa o svoje zdravie dostatočne?
Mne sa práveže zdá, že sa občas starajú až príliš. Sú však aj také, ktoré neprídu na preventívnu prehliadku aj 7-8 rokov. Potom sa boja, že im budem nadávať. To samozrejme nikdy nerobím a vždy im poviem, že som rád, že nakoniec prišli.
Ako vnímate stres najmä u mladších pacientiek a ako s ním bojujete?
Stres z vyšetrenia majú pacientky v každom veku. Mladšie aj staršie. Bojujem s tým tak, že hovorím srandičky, vtipy a pri vyšetrení sa stále na niečo vypytujem, aby som odpútal ich pozornosť.
Čím je práca gynekológa výnimočná? Čo je na nej podľa vás najnáročnejšie?
Ako som už povedal, gynekológ je niečo medzi najlepším kamarátom, kňazom, psychológom a doktorom. Najnáročnejšie je všetkým vyhovieť, čo sa samozrejme nedá.
Čo by ste odporúčali všetkým ženám ohľadom starostlivosti o vlastné zdravie? Aké sú vaše rady pre zdravý a spokojný život ženy?
Ženy sú zraniteľnejšie ako muži. Majú viac takzvaných rizikových bodov pre vznik malignity, ako muži. Sú to prsníky, krčok maternice, maternica a vaječníky. Práve preto by mali pravidelne chodiť na preventívne prehliadky.
Kedy je podľa vás najideálnejší vek pre tehotenstvo?
Ideálny vek na tehotenstvo je podľa mňa v rozmedzí 25. až 35. roku života.
Čo prezradil o poskytovaných zákrokoch a klinike, na ktorej pôsobí?
Čím je výnimočná a unikátna práve vaša klinika, na ktorej pôsobíte? A aké zákroky ponúka?
Výnimočná je možno aj tým, že poskytujeme služby gynekologickej ambulancie, ale aj estetickej medicíny, a to aj tej, ktorá sa týka práve intímnych častí tela. Ďalej sú to aj vyšetrenia týkajúce sa oblasti tváre, krku, dekoltu a podobne.
Čo môžu pacientky očakávať od zákrokov na vašej klinike?
Ja očakávam, že budú spokojnejšie, sebavedomejšie, zdravšie a že povedia, že neurobili chybu, keď sa rozhodli pre mňa a moju kliniku.
Pre aké ženy sú určené zákroky, ktoré vykonávate. Aké sú najčastejšie problémy, ktoré trápia vaše pacientky?
Ponúkam širokú paletu zákrokov pre každú vekovú skupinu. Najčastejšie sú to ale problémy týkajúce sa rôznych výrastkov v oblasti intímnych partií, ale aj problémy s únikom moču po pôrodoch či v pokročilom veku.
Čo všetko už dokáže moderná medicína ponúknuť ženám pri rôznych problémoch ako únik moču či bolestivý pohlavný styk a rôznych iných?
Pri takýchto problémoch je úžasná práve neinvazívna forma pomoci, takzvané ošetrenie laserom. Využívame ho práve pri úniku moču po pôrode, prípadne v staršom veku, ale aj pre omladenie pošvy v peri a postmenopauze a pri bolestivom pohlavnom styku.
Kozmetika Restylane je veľmi známa a používate ju aj u vás na klinike. Pri akých problémoch nájde táto kozmetika najčastejšie využitie?
Restylane používam najčastejšie pri vypĺňaní pier, a to v prípade mladých aj starších pacientiek. Ďalej ju využívam pri korekciách vrások v oblasti čela či pri korekciách nasolabiálnych rýh.